title: "John Sterling BK-0102-14 FAST-MOUNT Double Bracket, 14-Inch, Galvanized, Silver"
brand: "knape & vogt"
price: "C$1104"
currency: NIO
in_stock: true
reviews_count: 10
store_origin: NI
region: Nicaragua
---
# John Sterling BK-0102-14 FAST-MOUNT Double Bracket, 14-Inch, Galvanized, Silver
**Brand:** knape & vogt
## Best For
- knape & vogt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted knape & vogt brand quality
## Description
## Features
- Holds up to 150 lbs. per bracket when properly installed into 16-inch stud centers.     Supports 14" to 18" deep wood shelves     Brackets are often used in garages, sheds, utility closets and basements.     Rust resistant galvanized finish ensures durability and long lasting quality     Brackets sold individually and hardware not included
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐
    Not the same as old, but work fine.
*by C***C on Reviewed in the United States on April 22, 2016*
I purchased these to add to shelving purchased 15 years ago, used for storing lumber, which tells you that it is very sturdy.  Surprisingly, these new shelf brackets are made in the US, but they are not as stout as the old ones.  The metal is thinner.  The new 14" brackets weigh less than my old 10" brackets.  The new ones also fit a bit looser in the shelf standards.  Also note that if you are adding to existing shelving, the design of the tabs which attach to the standard has changed.  Consequently, the new brackets rest higher in the standard than the old, so old and new cannot be combined on the same shelf.  These comments are the same as made by other Amazon reviewers of the 10" brackets.  Note that the photo on Amazon as of April 2016 shows the old style.  See my attached photos for the new and old, side by side.  The second photo has the new bracket on top, and shows the difference in attaching related to the differing tabs.  Despite the changes, these new brackets perform their function as intended and I am fully satisfied.